Bu fotoğraflara iyi bakın. Çoğumuz biliyoruz ama bilmeyenler için yazalım.

Soldaki, Cemalettin Sakallıoğlu. Ya da Kartal Cemalettin... Ya da Kaptan Cemalettin... 1970'lerin başında adım attığı kulübün en zor yıllarında, kulüp amatöre doğru giderken, ve hatta kapanmanın eşiğine gelirken bu takımın var olması için mücadele etmiş az sayıdaki isimlerin en başta gelenlerinden. Sabah erken gidip takıma kahvaltı hazırlayan, takımı antrenmana kendi arabasıyla götüren, takıma transfer yapılabilsin diye bankadaki parasını Hasan Şengel'e götürüp veren koca yürekli bir Gençlerbirlikli. Fotoğrafta, o zor yılların ardından, 1983'te kazanılan 2. lig şampiyonluk kupasını kaldırıyor. En çok hak eden o çünkü! Sonrasında da kısa süreli ayrılıklar haricinde Gençlerbirliği'nden kopmuyor. Çeşitli kademelerde görev yapıyor. Şimdiyse Divan Kurulu üyesi.

Sağdaki, Avni Okumuş. 1983-1993 arasında, dile kolay, 317 maçta kırmızı siyahlı formayı giyiyor. 72 gol atıyor. Bu kulübün formasını en fazla maçta giyen 3. oyuncu. Kona'dan sonra ise en çok gol atan 2. futbolcu. 1999'dan bu yana ise Gençlerbirliği altyapısında çeşitli kademelerde antrenör ve teknik sorumlu olarak görev aldı. Halen U19 takımımızın teknik sorumlusu olarak görev yapıyor.

Konyaspor maçı sonrası, Ümit Özat şöyle bir cümle kurdu: "Bu kulüpte 15-20 yıl kaptanlık yapıp, altyapıda hocalık yapan ama hala bir baltaya sap olamamış adamlar benim transferlerimi eleştiriyor."

Gençlerbirliği büyük, köklü, gelenekleri olan ve bu geleneklerine sahip çıkan bir camiadır, altında kalırsın Ümit Özat!