Türkiye 1. Ligi 18. haftasında, güzeller güzeli bir şehir Hatay’da, misafirperverlikleri ile kalbimizi kazanan insanlarıyla bir arada olmaktan gurur duyduk. Hatay şehriyle, insanıyla, medeniyetlerin beşiği olmasıyla; belki süper ligde değil ancak kalbimizin süper liginde olan bir şehir.

Hatay’da bulunduğumuz süre içerisinde karşılaştığımız tek kötü şey, Hatayspor stadyumunun zeminiydi. Futbol oynamanın mümkün olmadığı her halinden belli, beş metre pas atmanın ızdıraba dönüştüğü bu zeminde, futbol değil de bir çeşit fizik güce ve kumda ayakta kalmaya dayalı; futbolun inceliklerinin sergilenmesine imkan tanımayan bir futbol-rugby ve güreş arası bir karşılaşma oynandı. Maçın sonunda fizik kapasitesi bu şartlara uyumlanmaya daha elverişli Hatayspor takımı hak ettiği bir galibiyet aldı. Kendilerini kutluyoruz.

Kurduğu kadro ve oynattığı futbolla pozitif oyunun taraftarı olduğunu defalarca ispat etmiş, eksik kaldığı maçta dahi ofansif futbol felsefesinden vazgeçmemiş, oyunun inceliklerini ve futbolun güzelliklerin sahada nakşetmeye dayalı anlayışı ile sezonun geri kalan bölümünde herkesin takdirini kazanmış bir teknik direktör olarak Erkan Sözeri, maç sonu yaptığı açıklamada, zemindeki bozulmaların ve deformasyonun arzu ettiği pozitif futbolu sahaya aktarmayı mümkün kılmadığını söyleyerek maçın bu zeminde oynatılmasını eleştirmiştir. Ve bunları, sahasının zemini bozuk olduğu için maçlarını Federasyon kararıyla başka şehirde oynamak zorunda kalan, bu durumu da olgunlukla karşılayan bir camianın teknik direktörü olarak dile getirmiştir. TFF tarafından alınan kararların çifte standart olduğuna dair serzenişte bulunmuştur ve olguları tarafsız bir gözle yorumlama melekesine sahip herkesin onaylayacağı üzere bu tespitinde son derece haklıdır.

Buna karşılık Hatayspor kulübü tarafından resmi sitede yayımlanan ve doğrudan Erkan Sözeri’yi hedef alan açıklamayı dehşet içinde okuduk. Siz, medeniyetler şehri olan güzel Hatay’ın futbol takımının yöneticileri!, “şuraya ligin en az gol yiyen takımının resmini bırakıyoruz” demişsiniz ya, o takımda alın teri döken her bir futbolcuyu tek tek tebrik ediyor, teknik direktörünüz İlhan Palut’u kutluyoruz. Sizi ise muhatabınız olmamasına rağmen hocamızı hedef gösteren, bir futbol kulübünün asla kaleme almaması gereken metninizden dolayı kınıyoruz. Teknik adamlara laf yetiştireceğinize, yükümlülüklerinizi yerine getirip futbolu futbol yapan zemininizi düzeltin ya da sahanın diğer yerlerinden biçilen çimleri toprak bölümlere serpmek yerine, mertçe futbol oynamaya uygun bir sahada maçlarınızın oynanmasına izin verin. Ki söz konusu çim serpme hususunda, Erkan hocanın zemine çim serpildiği iddiasına tarafınızca cevap verilmemiş olması, bu iddianın doğruluğuna dair kanıyı da güçlendirmektedir. Size düşen olayları ve olguları böylesine çarpıtmak değil; ağırlayacağınız rakiplerinize futbol oynamaya müsait bir zemin sunmaktır.

Hatayspor şehrine ve teknik ekibine bundan sonraki maçlarında bol şans diliyoruz. Güzel şehrin güzel insanları ile gelecek sene üst ligde bir arada olmak umuduyla…